Home »

 

COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE –LICEU-BIOLOGIE 2018

 

CONCURSUL NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE –LICEU-BIOLOGIE -ETAPA NAȚIONALĂ 2018

FESTIVITATEA DE DESCHIDERE A ETAPEI NAȚIONALE A

CONCURSULUI NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE -LICEULBIOLOGIE 23-26 MAI 2018 CRAIOVA

 

MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚION ALE

   INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDETEAN DOLJ

   COLEGIUL NAȚIONAL “ELENA CUZA” CRAIOVA

        CONCURS NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE

LICEU

BIOLOGIE

CRAIOVA

23 – 26 mai 2018

REZULTATE FINALE CONCURS NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE

REGULAMENTUL CONCURSULUI NATIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE LICEU BIOLOGIE 2018
PRECIZĂRI CONCURS NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE LICEU BIOLOGIE 2018
Comisia de organizare  a etapei naționale aCONCURSULUI NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE PENTRU ELEVII  DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL LA DISCIPLINA BIOLOGIE-Craiova ,pentru buna desfășurare a acestui concurs aduce următoarele precizări:
1. Centralizarea lucrărilor participante:pâna la data de 13 aprilie 2018, inspectorii școlari de biologie din fiecare județ/municipiul București vor trimite pe adresa de e-mail atia.fodor@yahoo.com : rezumatul lucrării/lucrarea in Word sau PDF/tabelul nominal cu elevii calificați la etapa națională a CONCURSULUI NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE PENTRU ELEVII DIN  ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL LA DISCIPLINA BIOLOGIE,Craiova 2018 ;iar prin fax, spre ISJ Dolj,tabelul nominal cu elevii calificați .Rugăm județele care nu vor participa să ne anunțe pe email-ul de mai sus pâna la data de 13 aprilie 2018 .
2.Sosirea delegațiilor:pe parcursul zilei de 23.05.2018 până la orele 15.00
3.Documente suplimentare pentru elevi: avizul epidemiologic emis cu 48 de ore înainte de data sosirii.

5.Cheltuielile de transport pentru elevi și pentru profesorii însoțitori,conform legislației în vigoare,se suportă de către inspectoratele școlare județene/al municipiului Bucutrești,iar cele de cazare și masă de către I.Ș.J.Dolj din fondurile  alocate de M.E.N.

6.Programul de desfășurare:
-23 mai 2018,orele 18.00 –festivitatea de deschidere la Colegiul Național „Elena Cuza” Craiova;
-24 mai 2018 –evaluarea lucrărilor participanților;
-25 mai 2018- orele 12.00 -festivitatea de premiere la Colegiul Național „Elena Cuza” Craiova;
-26 mai 2018 –până la orele 12.00 plecarea delegațiilor.
   I.Ș.J.Dolj,organizatorul etapei naționale  a CONCURSULUI NAȚIONAL  DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE PENTRU ELEVII DIN  ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL LA DISCIPLINA BIOLOGIE este obligat să asigure spații de cazare și masa numai pentru elevii și profesorii însoțitori înscriși la etapa națională a acestui concurs,desfășurat în Craiova între 23-26 mai 2018.
   Elevii care nu vor respecta programul acestui concurs sau care încalcă regulile de comportare civilizată stabilite de Comisia Centrală a CONCURSULUI NAȚIONAL  DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE PENTRU ELEVII  DE LICEU  LA DISCIPLINA BIOLOGIE,vor fi trimiși acasă însoțiți de profesorul coordonator,cheltuielile de transport fiind suportate de părinții elevului în cauză.

TABEL  NOMINAL
CU  ELEVII  PARTICIPANŢI  LA
CONCURSUL  NAȚIONAL DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE
ALE ELEVILOR DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL
DISCIPLINA BIOLOGIE
CRAIOVA 23-26 MAI 2018


Nr.
Crt
Judeţul
Numele şi prenumele
Unitatea de învăţământ
Clasa
Titlul lucrării
Profesor îndrumător
             1.
Bacău
Măgirescu Ștefan
Colegiul Național ,,Gheorghe Vrănceanu”
Bacău
a X-a
Carotenoizii- aliații sănătății noastre
Dinu Florentina
            2.
Bihor
Popescu M.R. Tudor
Colegiul Național “Emanuil Gojdu” Oradea
a X-a
Efectele benefice ale cojilor de ouă
Bako Liana
            3.
Bistriţa-Năsăud
Saicu Ștefan
Colegiul Silvic ”Transilvania”
a XI-a
Acvaponia- un viitor verde
Cosma Romelia Valeria
           4.
Botoşani
Cojocaru Cristian
Liceul Teoretic “Dr. Mihai Ciucă” Săveni
a XII-a
Analiza microbiologică a unor agenți patogeni izolați din produsele patologice la pacienții din județul Botoșani
Paveliuc Adina
           5.
Brăila
Lăpușneanu Luciana
Colegiul Națioanl “Gh. M. Murgoci” Brăila
a X-a
Epigenetica –mit sau realitate  în rândul adolescenților
Iosif  Mimi
            6.
Brașov
Stan L. Alexandru
Colegiul de Științe ale   Naturii «Emil Racoviță» Brașov
a XI-a
Analizele non-invazive și efectul  lor asupra corpului uman
Sîrbu Marcela
            7.
Călărași
Stanciu D.
Danil Marian
Liceul Tehnologic Nr. 1 Fundulea
a XI-a
Efectul heterozis la planta de floarea-soarelui
Piha Olivia-Cornelia
            8.
Caraș-Severin
Ciută P.
Isabela
Liceul “Hercules” Băile Herculane
a XII-a
Pecetea Grotei cu Aburi – Philonotis schliephacke
Jugăraru Trifina Corina Michaela
           9.
Cluj
Creț
A.D. Andreea Nicoleta
Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu Cluj-Napoca”
a XI-a
Administrarea combinată a simvastatinei cu DMXAA asupra celulelor de melanom murin B16, F10 în condiții de hipoxie – potențială strategie terapeutică
Boar Felicia
           10.
Constanța
Oprișan Ioana Patricia
Liceul Teoretic
”Ovidius”  Constanța
a IX-a
Determinarea influențelor mediului asupra plantelor, folosind cromatografia plană
Bucovală Carmen
           11.
Dâmbovița
Grigorescu L.
Philippe Alexandru
Colegiul Economic “Ion Ghica” Târgoviște
a X-a
Utilizarea biomonitorilor în determinarea poluării aerului
Aron Nicoleta
           12.
Dolj
Brînzan  A.
Mihai Valeriu
Colegiul Național Elena Cuza Craiova
a X-a
Oxidul nitri – molecula tinereții
Podeanu Maria Antoaneta Leila
          13.
Galați
Iancu Alexandru-Florin
Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” Galați
a IX-a
Utilizarea arborelui genealogic în stabilirea modului de transmitere a unor caractere fenotipice umane
Tătaru Lăcrămioara
         14.
Gorj
ODOR MIHAI ALEXANDRU
Colegiul Național “Ecaterina Teodoroiu”   Târgu Jiu
a X-a
Hormonul întunericului
Tatomir Cristina
          15.
Hunedoara
Mătieș M.
Lorena-Mihaela
Colegiul Națiomal ”I.C.Brătianu” Hațeg
a X-a
Evaluarea stării nutriţionale a
elevilor din ciclul primar şi
gimnazial de la Colegiul Naţional
”I.C. Brătianu” structura Școala
Gimnazială “Ovid Densusianu” Haţeg
Dăbucean Cristina Diana
          16.
Ialomița
Bordea Cosmin
Colegiul Național ”Mihai Viteazul”
Slobozia
a IX-a
Algoritmii genetici, o metaforă biologică
Popa Mădălina
          17.
Iași
Petraș M.C. Adrian
Colegiul Naţional Iași
a X-a
Integritatea morfo-funcțională a structurii osoase
Preotu Adriana
          18.
Ilfov
Saraj Naila Iasmina
Mark Twain International School
a X-a
Fermentația alcoolică la drojdia de bere în funcție de temperatură
Râșnoveanu Cristina
          19.
Maramureș
Pasca
F.R.
Fabiana Carla Maria
Liceul Teoretic ”Emil Racovita” Baia Mare
a IX-a
Lichenii-“ solii” unui mediu nepoluat
Duţă Camelia Silvia
          20.
Mehedinți
Popescu Maria Alis
Liceul De Arte ”Ioan Ștefan Paulian” Drobeta Turnu Severin
a X-a
Legătura dintre aptitudinile de muzicalitate și performanța școlară
Meilescu Tania Mihaela
           21.
Mureș
Bold Silvian
Liceul Teoretic ”Andrei Bârseanu”
a X-a
Ecolegume pentru prezent și viitor
Suciu Laura
           22.
Olt
Enăchioaia M.C.
Elena Ruxandra
Liceul „Ștefan Diaconescu” Potcoava
a X-a
Inima- organul vital al corpului uman
Sima Georgeta Daniela
          23.
Prahova
Șerban  Ștefan Dănuț
Colegiul Național “Nicolae Iorga” Vălenii de Munte Prahova
a XII-a
Competiție sau egalitate: rața indiană alergătoare și rața Campbell
Neagu Adriana
          24.
Satu Mare
Ardelean D.P.I. Andrei Gavril
Colegiul Național “Mihai Eminescu” Satu Mare
a X-a
Evaluarea stării ecologice a ecosistemului acvatic artificial al lacului Odoreu, folosind ornitofauna ca bioindicator
Groza Laura
          25.
Suceava
Luca Denisa Ștefania
Colegiul Național de Informatică “Spiru Haret”Suceava
a X-a
E 621-prieten sau dușman?
Grigoraș Gabriela
         26.
Timiș
Alda S.
Silvia
Colegiul Național “C.D. Loga” Timișoara
a XI-a
Identificarea unor bacterii din genul Rhizobium la plantele de Medicago sativa L.(lucernă)
Nemeș Adela
        27.
Tulcea
Joghiu G.
Ella Mihaela
Liceul Teoretic “Ion Creangă” Tulcea
a XI-a
Studiul fitoplanctonului din Lacul Ciuperca
Radion Narcisa Ioana
        28.
Vâlcea
Diaconu Vasile Cosmin
Liceul Tehnologic Oltchim Rm.Vâlcea
a X-a
O viață iradiată!
Schiteanu Corina
         29.
București
Constantin Alexandru
Colegiul National De Informatică “Tudor Vianu”
a X-a
Studiul motilității euglenei verzi cu aplicații în domeniul microroboticii
Vasilescu Simona
        30.
București
Jumbei V.
Victoria
Liceul Teoretic ”Școala Europeană București”
a XI-a
Studiul comparativ al efectului enzimelor proteolitice din fructe și suplimentele digestive asupra alimentelor
Tufeanu Aura